Görüntülemek için tıklayınız.

MESLEK MENSUPLARI MUAFİYET DURUMU HAKKINDA

 

Değerli Meslektaşlarımız;

 Sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti ile ilgili olarak bugün gün içerisinde münferit olarak odamıza intikal eden birkaç olumsuz olay yaşadık. Yaşanan bilgi kirliliğini biraz olsun ortadan kaldırabilmek adına bu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur.

Kolluk kuvvetleri şehir içerisinde yaptıkları kontrollerde çalışanlar listesine kayıtlı meslek mensuplarımız için pazartesi gününden itibaren mesleki kimlik yerine e devletten çalışma izin belgesi isteyeceklerini belirtmekte aksi durumda cezai işlem yapacaklarını söylemektedir. Bir diğer sorun, bağımlı çalışan ve 65 yaş üstündeki meslek mensuplarımız  e-devletten çalışma izin belgesi başvurusu yaptıklarında yaş kısıtlamasından dolayı bu belgeyi alamıyorlar. Sistem bu müracaat için 65 yaş altı olmak gerektiği yönünde uyarı veriyor. Valilik ve Emniyet Müdürlükleri kimlik belgesinin sadece emniyet ve sağlık mensupları tarafından kullanılabileceğini bunun dışındaki durumlarda muafiyet olmadığını, ısrarla belirtiyor.

Aslına bakılırsa genelge çok açık. Tereddüt yok ama maalesef ki bu sorun karşımızda. Bizler çalışan değiliz. Görev belgesi hazırlayıp onaylayan olmamıza ve genelgedeki muafiyet kapsamında olmamıza karşın kimliğimiz muafiyet için yeterli sayılmıyor. Oda olarak gerekli girişimleri yaptık. TÜRMOB olarakta İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile görüşülüyor. Konuyu netleştiren bir açıklamanın İl Teşkilatlarına gönderilmesi ve sık sorulan sorular bölümünde de konunun netleştirilmesi için uğraşıyoruz. Son aldığımız bilgi İller İdaresi Genel Müdürlüğünce Valiliklere e-başvuru sistemi ile ilgili yarın sabaha kadar bir düzenleme yapacaklarını bildirmiş oldukları yönünde. Bu bilgi ışığında işverenlerinde görev belgesi alabilmesinin önü bu şekilde açılmış olacak.

Naçizane tavsiyemiz kolluk kuvvetlerince eğer ısrarla tutanak tutulmak istenirse şerh koymak kaydıyla tutanağı imzalamanız.

“3568 sayılı Kanuna göre ruhsat almış meslek mensubu olduğumu kimliğimle ispat etmeme ve genelge uyarınca görev belgesi almama gerek bulunmadığı açıkça ifade edilmesine rağmen hakkımda tutanak düzenlenmiştir. Uygulamanın hukuka aykırı olduğunu şerh ederim.” gibi bir ibare olursa en azından cezalara itiraz edebiliriz.

Yaşanan sorununun en kısa sürede halledilmesi için konu tarafımızca yakından takip edilmekte olup gelişmeler konusunda tarafınıza ayrıca bilgi akışı sağlanacaktır.

 

Çanakkale SMMMO Yönetim Kurulu